Hızlı Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Doğa ve İnsan Psikolojisi

İnsan yapımı çevrelerden ziyade doğa; stresi azaltımı, duygu durumunu iyileştirir ve zihinsel performansı arttırır. Doğanın insan psikolojisi üzerindeki etkisini araştırmaya yönelik yapılan bazı bilimsel çalışmalar, doğa manzarasına sahip hastane odalarında kalan hastaların, bina ya da duvar manzarasına sahip odalarda kalan hastalara kıyasla daha hızlı iyileştiklerini ortaya koymuştur. Benzer şekilde doğa fotoğraflarına bakan kişiler hem kısa hem de uzun vadede daha olumlu duygular deneyimlediklerini belirtmişlerdir. Bu sonuçları farklı şekillerde açıklayabiliriz tabi.

Doğal varlıklar olduğumuzdan bahsedip, doğanın kendisinin bizim doğamıza dokunmasından bahsetmemek olmaz değil mi? Biyopsikolojik bir keşfe göre, genellikle toprakta bulunan bir bakteri bizleri mutlu ediyor. Bu bakterinin vücut tarafından emilimi, güçlü duyusal tepkilere yol açıyor. Duyularımızın böyle istendik bir şekilde uyarılması, serotonin salgılamamıza sebep oluyor veeee kendimizi mutlu hissediyoruz! Aslında beyin kendini ait olduğu yerde hissediyor. Doğal bir yapı olarak doğada olmak mutlu ediyor beyni.

Doğada yaptığımız egzersiz, meditasyon ya da kamp gibi aktiviteler bizi pek çok yönden olumlu etkiler. Yaşamı dinlememiz, farkındalık kazanmamız, düşünmemiz, hissetmemiz ve sınırlarımızı keşfetmemiz yolunda bize ışık tutar. Doğada mutlu oldukça doğaya saygı gösteririz; saygı gördükçe doğa güçlenir ve biz bu güçlü doğanın bir parçası olarak her yönden sağlam köklerle tutunuruz yaşama.
Bu bilgiler ışığında pandemi sürecinde karantina günlerimiz dışında olabildiğince doğada zaman geçirmeniz ruh sağlığımız için faydalı olucaktır.