Hızlı Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

EMDR Terapisi Nedir ? Kayseri EMDR Terapisi Hangi Sorunlara Çözüm Sunar ?

EMDR Terapisi Nedir ? Kayseri EMDR Terapisi Hangi Sorunlara Çözüm Sunar ?

EMDR, birçok olumsuz deneyimin neden olduğu kaygıyı önemli ölçüde azaltabilen bir psikoterapi tekniğidir. Geçmiş yaşantınızın travması günlük yaşamınızda ara sıra ortaya çıkıyorsa, sık sık uçakla seyahat etmenize rağmen uçak yolculuğunda kaygı ve korku yaşıyorsanız, kapalı alanlar sizin için korkutucu bunaltıcı geliyorsa EMDR adı verilen göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme terapisi sizin için oldukça etkili olacaktır. EMDR travmadan kaygıya, vajinismustan kekemeliğe kadar pek çok sorunun tedavisinde kullanılmaktadır. EMDR terapisi, kişinin kötü olarak tanımladığı hatıralarla yüzleşmesi ve bu hatıraların eskisi gibi rahatsızlığa neden olmaması esasına dayanır. 1987 yılında Francine Shapiro tarafından keşfedilen bu psikoterapi yöntemi sayesinde, travma merkezli birçok psikolojik bozukluğun tedavisi, ilaca veya hipnoza gerek kalmadan kısa sürede başarılı bir şekilde tamamlanabilmektedir.
Kayseri EMDR tedavisini kimlere uygulanabilir? 
Kayseri EMDR, farklı yaş gruplarındaki çocuklar, ergenler/gençler ve yetişkinler için uygundur. Birçok psikolojik rahatsızlığa karşı etkinliği kanıtlanmıştır. 
EMDR hangi durumlarda kullanılmalıdır?
• Depresyon, Travma

• Obsesif kompulsif bozukluk,
• Yas, 
• Fobi (uçak, okul, hayvan vb.) 
• Endişe, 
• Panik atak, 

Kayseri EMDR tedavisi ne kadar sürer? 
Kayseri EMDR bir duyarsızlaştırma tekniğidir. Ortalama seans 60 ila 90 dakika sürer. İlk görüşmede terapist danışanın geçmişteki sorunları hakkında bilgi edinir, kişisel strese yol açan travmatik anıları belirler ve danışan için uygun bir tedavi planı belirler. Belirlenen tedavi planı ile hastanın gelecekte ihtiyaç duyacağı özel beceri ve davranış normlarını öngörmek mümkündür. Terapi sırasında terapist, danışana travmatik anılarıyla, stresle başa çıkmak için çeşitli teknikler öğretecektir.
 Bu şekilde danışanın stresle çeşitli şekillerde başa çıkmasına ve terapistin yokluğunda danışanın başa çıkma becerilerini kullanmasına yardımcı olabilir. Böylece danışanın seansı daha dengeli bir şekilde işlemesini sağlayarak sorunları daha hızlı ve etkin bir şekilde çözmeyi amaçlar.
 
EMDR terapisi nasıl uygulanır?
 Bu aşamada danışandan yaşadığı travmatik olayı anlattığına inandığı bir senaryo (resmi) hayal etmesini istedi. Bu sayede bu olumsuz anılar hakkında depolanmış bilgilerin elde edilmesi amaçlanır. Danışanların bu travmaya ilişkin olumsuz algıları keşfedilip yeniden işlenmekte, bu düşüncelere duyarsız hale getirilmekte ve bu olumsuz algının yerini olumlu düşünceler almaktadır. Bu sayede danışanlar olumlu fikirlere sahip oldukları için başa çıkma stratejileri geliştirmeye başlarlar.
EMDR uygulaması sırasında göz hareketleri ile beynin sol ve sağ yarım kürelerine uyarılar gönderilir. Bu nedenle göz hareketleri ile doğal iyileştirme gücünü harekete geçirir. REM (derin uyku) fazındaki uyku fonksiyonu ile karşılaştırılır. Terapist kontrolünde uygulanan tedavi sonunda danışan kendi kendine şifa bulacaktır. Seans süresi danışandan danışana değişir. Ancak ilk 2 seans EMDR tedavisinden sonra danışanlarda olumlu yönde değişmeler olduğu, 6-8 seansa da tam bir iyileşme olduğu görülmüştür. 

Kayseri EMDR Tedavi Merkezi
EMDR terapisi travma yaşantıları başta olmak üzere depresyon, kaygı bozuklukları, panik bozukluk ve fobiler gibi birçok soruna çözüm olan bir tekniktir. Bu teknik sorunlara ve olumsuz anılara odaklarak o yaşantının mühürlenmesi sağlamaktar. Bura da önemli olan durum, bireyin yoğun bir odaklanma yaşayarak anılarına karşı duyarsızlaşmasını sağlamaktır.  Kayseri EMDR Terapi uygulaması için bezimle iletişime geçebilirsiniz.

Ücretsiz EMDR Terapisi için 15 Dakikalık ön bilgilendirme desteğiyle sizlere EMDR Uygulaması hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 Kayseri EMDR Terapisi Hangi Sorunlara Çözüm Sunar ? | Mehmet Tuz | Kayseri Psikolog | Ücretsiz EMDR Terapisi