Hızlı Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Kayseri Cinsel İstek Eksikliği

Kayseri Cinsel İstek Eksikliği

Cinsellik, yaşayan bütün canlılar gibi insanların da en temel dürtülerinden biridir. Haz yaşamak ve üremenin gerçekleşebilmesi için vazgeçilemeyecek bir gereksinimdir. Kadınların da erkeklerin de cinsel hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için fizyolojik ve psikolojik olarak sağlıklı olmaları gerekmektedir.

Kayseri Cinsel istek eksikliği, zaman zaman tüm bireylerde görülebilen sorunların başında gelmektedir. Kadınların ve erkeklerin, cinsel hayatlarını sağlıklı sürdürebilmelerine engel olabilen bu rahatsızlık psikolojik ya da tıbbi nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir.

Kayseri Cinsel istek eksikliği eşler arasında problemlere yol açabilir. Cinsel istek eksikliği, kadınların ya da erkeklerin cinsel ilişkiye girme isteklerindeki azalma olarak da tanımlanabilir. Bu sorunu yaşayan bireyler cinsel olarak uyarılsalar bile isteksizlikleri değişmez. Fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıklar dışında bireyin yaşam kalitesinde meydana gelen değişiklikler de cinsel istek eksikliğine neden olabilmektedir. Cinsel istek eksikliği ya da cinsellikle ilgili yaşanan herhangi bir sorun, sadece fizyolojik sağlığı ilgilendiren bir sorun değildir. Cinsel doyumu yaşayamayan, ya da düzenli olarak sürdüremeyen çiftlerin bir süre sonra ruh sağlıkları da bozulabilir. Çiftlerin bu sorunu çözmeden, uzun süre ilişkiye girmeden birlikteliklerine devam etmeleri ayrılık/boşanmalara varan ciddi problemlere yol açabilir.

Kayseri’de aile danışmanlığı hizmeti de veren Sarı Psikoloji, çift terapisi ve cinsel terapi hizmeti de vermektedir.

Kayseri Cinsel İstek Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Kayseri Cinsel istek eksikliği hem kadınlarda hem de erkeklerde, psikolojik ve fiziksel nedenlere bağlı olarak görülür. Cinsel birleşmeyi sağlayamama korkusu, cinsel birleşme esnasında ve sonrasında ağrı ya da acı duyma korkusu, erkeklerin yaşadığı sertleşme problemi, yine erkeklerin yaşadığı erken boşalma, boşalmayı sağlayamama problemi, kadınlarda orgazm yaşayamama ya da uyarılamama sorunları, çiftler arasındaki cinsel uyumsuzluk gibi problemler, her yaş döneminde görülebilen cinsel istek eksikliğinin nedenleri arasındadır.

Hor görülme, aşağılanma, kontrolü kaybetme korkusu, baskıya maruz kalma, çift problemleri, partnerin aşırı çalışma durumu, cinsel deneyim eksikliği ve bireyin cinsiyet kimliğinin aşağılanması da cinsel isteksizliğin nedenleri arasındadır.

Bu durumun insan sağlığını doğrudan ilgilendiren birçok nedeni vardır. İleri yaş, menopoz, uzun süreli cinsel olmayan ilişki, bazı ilaçların kullanımı, başta kalp, tiroid hastalığı olmak üzere organ yetmezliğine bağlı birçok hastalık, parkinson hastalığı, diyabet, tansiyon, servikal ve vajinal enfeksiyonlar, vajinal mantar ve alkol almak genellikle cinsel isteksizliğe neden olan fiziksel faktörlerdendir. Ayrıca hamilelik, lohusalık ve emzirme döneminde cinsel isteksizlik oluşabilir. Hormonal değişiklikler; erkek ve kadınlarda yüksek prolaktin hormonu (laktojen olarak bilinir) seviyeleri, yaşa bağlı olarak her iki cinsiyette de testosteron seviyelerinin düşmesi, menopoz sırasında östrojenin azalması ve böbrek üstü bezlerinin bozuklukları da cinsel isteksizliğe neden olabilir. Cinsel organların yapısı ve işlev bozukluğu, veya kadın hastalıkları da libido azalmasının fizyolojik nedenlerindendir.

 

Kayseri Kadınlarda Cinsel İstek Eksikliği

Kadınların yaklaşık %33’ü cinsel istek eksikliği sorunu yaşar.  Kadınlarda cinsel istek eksikliğinin en sık görülen nedeni strestir. Özellikle kadınlar üzerinde baskı oluşturan ahlaki ve dini değerler de bu problemin nedenleri arasındadır. Hamile kalma korkusu, cinsel ilişkiye girmeyi bir görev olarak görme, ağrı ve acı duyma düşüncesi ve partnerinin sertleşme ya da erken boşalma gibi cinsel sorunlar yaşaması kadınlarda cinsel istek eksikliğine yol açabilir.

Kayseri Erkeklerde Cinsel İstek Eksikliği

Erkeklerde cinsel istek eksikliğinin nedeni kalp ve damar hastalıkları gibi birçok sağlık probleminden kaynaklanabileceği gibi alkol, sigara kullanımı, ilaç kullanımı, stres gibi etmenlerden de kaynaklanabilir. Yüksek düzeyde prolaktin, erkeklerde ve kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilir. Yaşa bağlı olarak kadın ve erkeklerde testosteron hormon düzeylerinin düşmesi de cinsel isteksizliğe yol açabilir

Kayseri Cinsel İstek Eksikliği Türleri Nelerdir?

Kayseri Cinsel istek eksikliği temelde üç başlık altında incelenebilir.

Primer Cinsel İsteksizlik: Bireyin, cinsel kimliğinin oluştuğu dönemden itibaren hiçbir cinsel aktiviteye ilgi duymadığı ve arzulamadığı cinsel isteksizlik türü olarak tanımlanabilir.
Sekonder Cinsel İsteksizlik: Bireyin, cinsel kimliğinin oluştuğu dönemde cinsel aktivitelere ilgi duyduğu halde sonraki dönemlerde ilgisinin azaldığı ya da tamamen yok olduğu cinsel isteksizlik türüdür. Bu cinsel isteksizlik türü genelde bireyin sonradan yaşadığı olumsuz deneyimler sonucu meydana gelmektedir.
Durumsal Cinsel İsteksizlik: Bu cinsel isteksizlik türünde ise bireyin cinsel kimliğinin oluştuğu dönemde veya sonrasında cinsel isteğinin tamamen yok olması ya da azalması durumu söz konusu değildir. Bireyin cinsel isteğinin zaman zaman kaybolması durumudur. Sebepleri genelde yoğun çalışma temposu, stres, yaşanan maddi sorunlar, partner ile yaşanan sorunlar, cinsel uyumsuzluk ya da ani değişen duygu durumu gibi sorunlardır.

Kayseri Cinsel İstek Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Cinsel istek eksikliğinin en büyük belirtisi bireyin cinsel arzusunun olmaması durumudur. Kadınlarda cinsel istek eksikliğine erkeklere oranla daha sık rastlanır. Bu durumun en temel sebepleri hamilelik, biyolojik saatin ilerlemesi, menopoz gibi durumlardır. Bu durumlar kadınlarda cinsel istek eksikliğinin daha sık oluşmasına neden olur.

Kayseri Psikolojik Etmenlerin Neden Olduğu Cinsel İsteksizlik

Psikolojik nedenlere bağlı cinsel isteksizlik en sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Yani cinsel isteksizliğin yaklaşık %99'u psikolojiktir denilebilir. Bu duruma evlilik, vajinismus, erken boşalma, sertleşme sorunu vb. ile ilgili problemler neden olabilir. Çok çeşitli bozuklukların yanı sıra, ilişki sırasında ağrı, cinsel fobi, isteksizlik, depresyon ve depresyona eşlik eden bozukluklar da sıklıkla cinsel isteksizliğe yol açar. Özellikle depresyon dönemlerinde libido tamamen kaybolur. Kişinin cinsel arzuları, veya güdüleri yoktur.

Benzer şekilde, anksiyete ve panik bozukluğu durumunda, kişinin dikkati korku ve endişeye odaklandığı için cinsel olarak isteksiz olabilir. Sosyal değişimler; yeni bir iş hayatına başlama, istifa, terfi, maddi sorunlar, yakınların ölümü, stresli bir ortamda bulunma, depresyon, kişilerarası ilişkilerde özgüven eksikliği bu faktörler arasında sayılabilir.

Cinsel isteksizliğin en önemli psikolojik nedenlerinden biri partnerlerin veya eşlerin birbirlerine karşı tutumlarıdır. Birbirlerine kızgın olan ve ilişkide sorun yaşayan çiftler psikolojik tepki vermeye başlar ve bu tepki zamanla cinsel isteksizlik şeklinde kendini gösterir. Ancak bu soruyla bize gelen danışanların çoğu cinsel isteksizliklerinin partnerinin ya da eşinin kişisel bakıma değer vermemesinden kaynaklandığını belirtmişlerdir. Eşler için göze ve ruha özen gösterilmesi, kişisel bakımına özen gösterilmesi ve temiz tutulması önemlidir.

Kayseri Cinsel İsteksizliğin Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Günümüzde cinsel isteksizliğin tedavisi yüz güldürmektedir. Hastalığın altında yatan sebep de belirlendikten sonra hastanın durumuna göre aşağıda yer alan tedavilerden bir ya da birden fazlası birlikte kullanılabilir.

Cinsel isteksizliğin sorunu çözmenin en etkili ve sağlıklı yolu beden taraması ve farkındalıktır. Cinsel terapi yaklaşık 12 oturuma kadar sürebilir. Organik neden ortadan kaldırılırsa kişi bu sorundan tamamen kurtulabilir. Terapi aynı zaman da psiko-eğitim yoğunluğunda danışanın bilmediklerini görmediklerini öğrenmesi ile ilerler. Bu amaçla tekli ve çiftli ödevler danışanlara yönlendirilmektedir.  Terapi süresince kişi ve kişilerin cinsel hayatı bir süre kısıtlanır.

Cinsel İstek Eksiği çözümü için Kayseri Psikolog Randevusu alabilirsiniz.
 

Kayseri Cinsel İstek Eksikliği | Cinsel İstek Eksikliği | Cinsel İstek Bozukluğu | Cinsel Terapist | Kayseri Psikolog | Kayseri Psikolog Randevu