Hızlı Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Kayseri İlişki ve Evlilik Terapisi

Kayseri İlişki ve Evlilik Terapisi - Kayseri Çift Terapisi
 
Kayseri İlişki ve Evlilik Terapisi, eşler arasındaki ilişkiyi, bu ilişki tarzının davranışa ve ilişkinin kendisine nasıl yansıttığını anlamaya çalışan ve ailenin yapısını kişiler arası bir ilişkiden daha çok bir bütün olarak ele alan bir psikoterapi türüdür. Evlilik terapisinde aile içi çatışmalar, çiftler arasında veya ebeveynler ve çocuklar arasındaki iletişim güçlükleri, çocukların davranış sorunları, stres, geniş aile sistemindeki bozukluklar (kronik hastalıklar gibi) ve cinsel işlev bozuklukları gibi birçok konu başlığı bulunmaktadır. 
 
Kayseri İlişki ve Evlilik Terapisi; kişisel psikolojik danışmadan ayrı olarak aile/ilişki dinamiklerine ve bu dinamiklerin psikolojik etkilerine odaklanır. Uzman Psikoterapist ile çiftler arasında güven ilişkisine dayanan ve şeffaf bir ilişki kurulur. Psikoterapist çiftlere yansız, nötr olarak yaklaşır.
Koşulsuz olumlu kabul, çiftlerin yargılanmadan güvenli bir ortama duygularını rahatça ifade etmelerini sağlar. İlişki ve evlilik terapisinde, bireysel davranışa değil bireysel davranışın aileyi nasıl etkilediğine bakılır. Bu nedenle tek başına aile üyeleri incelenmez, aile üyesi ile ailedeki diğer bireyler arasındaki ilişkinin aile dinamiğine yansıması incelenir.
 
Kayseri İlişki ve Evlilik Terapisinde diğer terapilere göre nispeten hızlı ve çözüm odaklı müdahaleler uygulanır. İletişim sorunları, çocuklar ve ebeveynler arasındaki çatışmalar, aile içi çatışmalar, kaygı ve depresyon gibi aile işlevini bozan birçok sorun tedavi sürecinde çözülür. Psikoterapist, eşlerin ve aile bireylerinin bu tür durumlardaki çatışmaları çözme becerilerini güçlendirmeyi amaçlar.
 
Kayseri  İlişki ve Evlilik Terapisinde; çiftler duygu, düşünce, davranış kalıplarının ilişkiye yansıyan kısımlarının farkına vardıkça eşler arasında iletişim becerileri güçlenecektir. Böylece çiftler ilişkideki stresi daha iyi kontrol edebilir ve çatışma anlarında daha etkili yöntemler geliştirebilir. Bu becerileri Kayseri Uzman Psikolog ekibimizle tanışarak kazanabilirisiniz.
 
Yaşam boyu gelişim çerçevesinden bakıldığında evlilikle birlikte insan hayatında süregelen pek çok gelişim evresi söz konusudur:
• Evlilik öncesi hazırlık dönemi,
• Yeni evli çift dönemi,
• Çocuklu aile dönemi,
• Eş Seçimi,
• Orta yaş dönemi,
• Çocukların evden ayrıldıkları dönem ve evlilikte yaşlılık dönemi.
Her aşamada gereken hazırlık ve sorumlulukların yanı sıra bu aşamalar arasındaki geçiş aşamasında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunları halledemediğimiz durumlarda bizden destek alabilirsiniz.
 
Evliliğe hazırlık aşaması, çiftlerin kök aile sisteminden (ebeveynleriyle birlikte yaşadıkları dönem) getirdikleri anlayış ve kalıplar dikkate alındığında aslında iki farklı aile sisteminin birleşimi olarak görülebilir. Bu iki aile sisteminin uyumluluğu; farklılıklara hoşgörülü davranabilme ve sorunlarla baş edebilme becerisini içerir. İlişki ve evlilik terapisinin amaçlarından biri, çiftin kök ailesinin getirdiği inançlara, değerlere, mesafeye ve sınırlara göre esneme ve uyum sağlama yeteneğini geliştirmektir. Örneğin bazı ailelerde bireyler duygusal olarak birbirine daha yakındır, bazı ailelerde ise birbirinden daha uzaktır.
 
Geniş aileler bazı ailelerin karar alma süreçlerine katılabilse de bazı aileler kendi içlerinde karar vermeyi tercih edebilirler. Eşler bu geçiş döneminde kök aileden alışık oldukları düzeni korumaya çalıştıkları için zorluklarla karşılaşabilirler. Bu geçiş süreci farklı çatışmaları da beraberinde getirecektir. İlişki ve evlilik terapisi, bireylerin kendi ilişki kalıplarının ve kök aile sistemindeki bu durumun bu çatışma durumunda eşler arasındaki ilişkiyi nasıl yansıttığının farkında olmalarını sağlar.
 
Çiftlerin evlilik sürecinden sonra , çocuk sahibi olduklarında ve gelişim dönemi boyunca ilişkideki görece konumları farklılık gösterebilir. Her geçiş aşamasında çözülmesi gereken farklı krizler vardır. Evlilikte uyum ve işlev, bu krizle nasıl başa çıkılacağına ve nasıl çözüleceğine bağlıdır. Evliliğin ilk dönemlerinde yaşanan sorunlar, ebeveyn olduktan sonra veya çocuk evden ayrıldıktan sonra farklı şekillerde ortaya çıkabilir. İlişkilerdeki semptomlar ve bu semptomların anlamı, ilişki ve evlilik terapisinde tartışılan önemli bir konudur. 
 
Kayseri’ de Sarı Psikoloji Uzman Psikolog kadrosuyla çiftlerin ilişki ve/veya evlilik sürecinde karşılaştıkları sorunlara kapsamlı bir bakış açısıyla bakarak eşlerin ihtiyaçlarına çözüm bulmaya çalışır.
 
Kayseri İlişki ve Evlilik Terapisi | Kayseri Aile Çift Terapisi | Kayseri Psikolog | Mehmet Tuz