Hızlı Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Online Terapi | Ücretsiz Terapi

Online Terapi | Ücretsiz Terapi 

Online terapi; sesli veya görüntülü aramalar yoluyla yapılabilir. Danışan ve terapist arasındaki bu etkileşimler, çevrimiçi terapi deneyimine dayalı olarak tasarlanmış güvenli bir platformda gerçekleştirilir. Online terapi ile bireysel psikoterapi, çocuk ve ergen psikoterapisi, çift ve aile terapisi, cinsel terapi alanlarında profesyonel destek alabilirsiniz.

 Hangi durumlarda online terapiyi tercih edebilirsiniz?

• İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgını nedeniyle tedavi sürecindeki olası kesintileri önleyebilir ve sürecin daha güvenli bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olabilir.

 • Şehir merkezinden uzakta yaşayan ve psikoterapi imkanları kısıtlı ya da hiç olmayan kişilerin ruh sağlığı hizmetlerine kolay ulaşımını sağlar. Ayrıca yolda ve trafikte zamanın boşa harcanmasını da önler.

• Fiziksel koşullar veya bazı fiziksel engelleri nedeniyle evinden çıkamayan kişilere ruh sağlığı hizmeti verilmesine yardımcı olur.

• Online terapi, kurumun bulunduğu binanın fiziki şartlarına, giriş çıkış saatlerine ve aynı mekanda düzenlenen diğer psikoterapi seansları ile koordinasyona uyma zorunluluğunu ortadan kaldıracaktır. Bu nedenle online terapi, yüz yüze terapiye göre daha rahat çalışma ve seans planlama seçenekleri sunabilir.

Online Terapi İşe Yarar Mı?

Online terapi hizmeti almak isteyen danışanların online terapinin etkili ve faydalı bir süreç olup olmadığı konusunda bazı soruları olabilir. Deneyimsiz durumlarla karşı karşıya kalındığında, bu tür kaygılar doğal olarak ortaya çıkacaktır. Yapılan araştırmalar, online terapinin yüz yüze tedavi kadar etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca yapılan araştırmalar yüz yüze tedavide birçok tedavi şeklinin olumlu sonuçlarının online tedavide de benzer şekilde alınabileceğini göstermiştir.

Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi durumu düşünüldüğünde online tedavi oldukça avantajlı bir yöntem olarak değerlendirilebilir.

Bazı özel durumlarda online tedavi uygun olmayabilir. Bu koşullar arasında akıl hastalığı, intihar düşünceleri vb. olan bireylerle online terapi yapmak fayda sağlamaz.

Danışanın müdahaleye ihtiyaç duyabileceği psikoz gibi psikolojik problemlerde, terapist ve danışan aynı ortamda olmadığı için terapistin durumu kontrol etmesi zordur. Bu nedenle online terapiye başlamadan önce bir ön görüşme veya değerlendirme seansı yapılması ve duruma göre danışana fayda sağlayacaksa online terapiye başlanması uygundur.

Ücretsiz Online Terapi Nasıl Alınır?

1. Hastaneler ve sigorta kapsamı

Sağlık bakanlığına bağlı sağlık kurumlarından veya ruh sağlığı merkezlerinden alınan psikolojik destek hizmetlerinin maliyeti oldukça uygundur. Ancak bir devlet hastanesinde doğrudan psikologdan randevu alamazsınız. Bir psikiyatri bölümüne gitmeniz gerekiyor ve o sizi bir psikoloğa yönlendirmelidir. Böylece psikologla görüşme sağlayabilirsiniz.

2. Belediyeler

Birçok Büyükşehir belediyesi veya ilçe belediyeler ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu tür sosyal hizmetler sağlayıp sağlamadıklarını öğrenmek için yaşadığınız belediyeyi arayarak bilgi alabilirsiniz.

3. Okul, Üniversite ve Sosyal hizmet merkezleri

Öğrencilik döneminiz boyunca okullardaki okul psikolojik danışmanlarından, Rehberlik araştırma merkezlerindeki psikolojik danışmanlardan destek alabilir, üniversite öğrencisiyseniz üniversitenizin psikolojik danışma bürosu aracılığıyla psikolojik destek alabilirsiniz.

Ayrıca çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından verilen ücretsiz grup terapisini takip edebilirsiniz. Yurt dışı kadar yaygın olmasa da zaman zaman tedavi grupları ile karşılaşacaksınız. Bunun için çevrenizde bu tür etkinlikler düzenleyebilecek kurum ve kuruluşları sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

4.  Online Psikolojik Pestek

Eskiden ülkemizde online psikolojik destek yaygın değildi ama özellikle Covid-19 sonrasında online psikolojik danışmanlık almak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Psikoloğa gitmeye vakti olmayanlar veya merkezden uzakta yaşayanlar online psikolog hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu yöntemi kullanarak terapist veya psikolog size genellikle ortalama tedavi fiyatının yarısını sağlayabilir.

Unutmayın:

Ücretsiz Online terapi alırken güvenilir bir web sitesini ziyaret ettiğinizden ve psikoloğun bilgilerini açıkça belirttiğinizden emin olun. Mutlak lisans eğitimini ve aldığı eğitimleri sorgulayın. Gerçek bir psikologdan online terapi aldığınıza emin olun.